facebook
This is an example of a HTML caption with a link.
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i uroczystości:
8:00 (Przytok)
9:30 (Jany)
11:00 (Droszków)
12:30 (Przytok)
Dni powszednie:
Jany - Wtorek 18:00
Przytok - Środa i Piątek 18:00
Droszków - Czwartek i Sobota 18:00
AKTUALNOŚCI
Wspomnienie św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących
Informacja z dnia: 2019-07-25

Święty Krzysztof, patron kierowców i podróżujących jest jednym z tych świętych, o których niewiele wiemy, większość informacji czerpiemy z podań i legend. Z pewnością był on jednak postacią historyczną.

Wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej, prawdopodobnie z prowincji rzymskiej Licji – dzisiejsza Turcja – gdzie poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza, około 250 roku. Jedna z legend głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata, a nawet szatanowi. Kiedy jednak zetknął się z nauką Chrystusa, przyjął chrzest.

Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. I tu zaczyna się najpiękniejsza część legendy o św. Krzysztofie. W trakcie jedne z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa. 

Jako swojego patrona czcili Świętego Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele pojazdów mechanicznych, które błogosławi się w dniu 25 lipca, bądź 31 maja (Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny) lub 29 września (św. Rafała), lub 2 października (Świętych Aniołów Stróżów), albo w innym odpowiednim dniu.

Akcja św. Krzysztof 2012 "Niesiemy Chrystusa na drogach świata"

W dniach 22-29 lipca, już po raz trzynasty obchodzimy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa - Akcja św. Krzysztof 2012 „Niesiemy Chrystusa na drogach świata”. Jej inicjatorem jest MIVA Polska, która działa przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Podaruj jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy jako Twoje podziękowanie za bezpieczne podróże !

„Za wstawiennictwem św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących oraz bł. Jana Pawła II- Pielgrzyma świata i Misjonarza wszystkich ludów i narodów, modlimy się o bezpieczne podróże i opiekę Bożą dla wszystkich kierujących pojazdami i poruszających się po naszych drogach. Kierujemy do wszystkich gorący apel o odpowiedzialne korzystanie z pojazdów mechanicznych, o bezpieczną, trzeźwą i roztropną jazdę. Kierujemy do wszystkich gorący apel o odpowiedzialne korzystanie z pojazdów mechanicznych, o bezpieczną, trzeźwą i roztropną jazdę” - napisał ks. Jerzy Kraśnicki dyrektor MIVA Polska.

Zebrane środki mogą pomóc misjonarzom w realizacji ich misji głoszenia Ewangelii oraz niesieniu pomocy potrzebującym, nierzadko ratując ich zdrowie czy życie. Zachęcamy, aby w duchu wdzięczności złożyć ofiarę, l grosz za każdy bezpiecznie przejechany kilometr.

MIVA Polska (Mission Vehicle Accociation) powstała w 2000 r., w roku Wielkiego Jubileuszu. Celem działania Stowarzyszenia jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu, promocja dzieła misyjnego oraz wsparcie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W ubiegłym roku MIVA zrealizowała łącznie ponad 52 projekty zakupu rozmaitych pojazdów w 25 krajach świata. Wsparła tym samym misjonarzy m.in. w Zambii, Kamerunie, Mozambiku, Peru, Boliwii czy Papui Nowej Gwinei.

Źródło: http://www.miva.pl/