Pasterka
Informacja z dnia: 2019-12-20

„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemiężcy jak w dniu porażki Madianitów. Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem, które On utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokona”.( Iz 9,1-3.5-6)

Co roku w nocy z 24 na 25 grudnia katolicy udają się na Pasterkę – pierwszą Mszę Bożego Narodzenia. Eucharystia jest odprawiana w nocy i otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia. Pasterka to centralny punkt obchodów związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa. W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada we wtorek.

Msze święte sprawowane będą o następujących porach :

godz. 21:00 - Kościół filialny w Janach

godz. 22:30 - Kościół filialny w Droszkowie

godz. 24:00 - Kościół parafialny w Przytoku

Wieczór wigilijny, który poprzedza kolejną rocznicę przyjścia na świat naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa jest wieczorem wyjątkowym, długo wyczekiwanym zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Każdy z nas spędza go w gronie najdroższych mu osób. Jego rodzinna, pełna optymizmu, radosna atmosfera udziela się każdemu, nawet największym arogantom.

Punktem kulminacyjnym całego wieczoru jest Pasterka. Uroczysta Msza Św. upamiętnia oczekiwanie i żarliwą modlitwę pasterzy dążących do Betlejem. Sprawowana jest zwykle o północy, należy jednak pamiętać, iż to nie godzina decyduje o tym, czy dana Msza św. jest Pasterką czy też nie. Ważniejsze jest to, aby podczas Eucharystii użyte zostały odpowiednie formularze modlitw i teksty biblijne przyporządkowane wyłącznie tej celebracji liturgicznej.

Pasterka swoją nazwę zawdzięcza ubogim chłopom, którzy jako pierwsi przybyli do małego Jezusa. Radosną nowinę przyjścia na świat Zbawiciela, Anioł z nieba oznajmił właśnie pastuszkom, pilnującym swoich owiec. Bez wahania udali się oni do miasta dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie”.

Pierwszą Pasterkę w historii Kościoła odprawił Papież Grzegorz IV w IV wieku. Była wtedy jednym z elementów Trzech Mszy. Pozostałe to: Msza św. o świcie i w dzień. By ułatwić wiernym zrozumienie ich przesłania, po pewnym czasie nadano im konkretne nazwy, związane z poszczególnymi scenami biblijnymi. Były to: Pasterka, Msza Anielska oraz Msza Królewska. Każda z nich odnosiła się do hołdu składanego nowonarodzonemu Jezusowi przez pasterzy, aniołów i trzech króli.

O północy Papież odprawiał pierwszą z Trzech Mszy. Odbywało się to w replice groty betlejemskiej, którą w VI wieku dobudowano do Bazyliki Santa Maria Magiore. Cel Pasterki to upamiętnienie oczekiwania oraz żarliwej modlitwy pasterzy zmierzających do Betlejem. O świcie Bożego Narodzenia, Mszę Anielską sprawowano u stóp Palatynu. Tam, w dzielnicy ówczesnych patrycjuszów, istnieje Bazylika św. Anastazji, której święto w kalendarzu rzymskim obchodzono właśnie tego dnia. Co więcej, podnóże Palatynu zamieszkiwane było przez cezarów, więc bazylika ta był równocześnie kościołem najwyższych urzędników państwowych. Msza Królewska odprawiana, by uczcić odwieczne narodzenie przypominała wiernym o przyjściu Jezusa Chrystusa w chwale na końcu czasów. Z tego powodu nazywano ją często Mszą Wiekuistą. O godzinie 9.00 sprawowana była w miejscu wyjątkowym – w Bazylice św. Piotra.